Czy warto jeść orzeszki ziemne? [19]

Kilka ważnych faktów

Orzeszki arachidowe, zwane również ziemnymi, są popularne na całym świecie. pochodzą z Brazylii. W sklepach spotykamy orzeszki prażone, solone, masło orzechowe, olej arachidowy…

Orzeszki ziemne są źródłem ważnych substancji, przydatnych w zmaganiach z niektórymi chorobami, ale również substancji wyrządzających szkody w naszym organizmie.

Wartości odżywcze

Orzeszki ziemne mają walory odżywcze, zawierają substancje o wysokiej aktywności biologicznej, są źródłem wysokojakościowego białka, błonnika i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Mają sporo witamin i składników mineralnych, a podobno też flawonoidów i fitosteroli pomocnych w zwalczaniu chorób cywilizacyjnych i promowaniu długowieczności. Czy faktycznie tak jest?

Orzeszki arachidowe a alergia

Spośród wszystkich orzechów orzeszki ziemne są najczęstszym alergenem, a alergia na nie należy do najczęstszych u dzieci. Od 1997 do 2008 roku liczba dzieci z objawami alergii na orzeszki ziemne (arachidowe) wzrosła ponad trzykrotnie.[1]

Alergie te często mają ciężki przebieg. Nawet śladowa ilość orzeszków ziemnych może wywołać stan anafilaktyczny. To dlatego na produktach nie mających w swoim składzie orzeszków ziemnych widnienie ostrzeżenie związane z obecnością ich śladowych ilości.

W przypadku alergii nie ma różnicy, czy produkt pochodzi od certyfikowanego producenta czy z przemysłowej uprawy.

Kto nie jest uczulony na orzeszki ziemne też ma czego się obawiać

Orzeszki ziemne są w ścisłej czołówce produktów zawierających mykotoksyny produkowane przez pleśnie/grzyby. Jednymi z ich najgroźniejszych metabolitów są aflatoksyny, ponieważ działają mutagennie i silnie hepatotoksycznie.

Mutagennie to znaczy mogą powodować mutacje prowadzące do procesu nowotworowego, a hepatotoksycznie to znaczy powodują uszkodzenie wątroby, a nawet raka wątroby.

Aflatoksyny możemy znaleźć także w kukurydzy, zbożach, produktach mlecznych, suszonych owocach, suszonych przyprawach i orzechach.

Kobiety w ciąży powinny unikać wszystkich produktów potencjalnie zanieczyszczonych aflatoksynami, ze względu na ich silne działanie niszczące płód.

Orzeszki ziemne są szczególnie podatne na rozwój pleśni i aflatoksyn, ponieważ w odróżnieniu od innych orzechów rosną w ziemi, a ich zanieczyszczenie pleśniami i metabolitami pleśni może być znacznie większe niż innych orzechów.

Czy warto jeść orzeszki ziemne?

Myślę, że nie potrzeba nic więcej dodawać i nikogo przekonywać ani za ani przeciw.

[1] według Organizacji Food Allergy Research and Education – wiadomość ze strony: https://hpba.pl.

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *